AVŞA'ya Gİdİyorsanız:
Avşa Adası Otel Apart Motel Ulaşım Avşa (8)

Avşa Adası’na gitmeniz için 5 neden

Avşa, Marmara Denizi’nde yer alan bir adadır. Balıkesir’in Marmara ilçesine (Marmara Adası) bağlı bir yerleşim yeri olan Avşa adasının diğer adı Türkeli adasıdır. Ancak bu isim Avşa olarak değişmiştir. Ada ilçe merkezi olan Marmara Adası’na 11 km uzaklıktadır. İstanbul’a deniz otobüsü ile 2,5 saat Erdek’e gemiyle 1 saat 50 dakika sürmektedir. Son nüfus sayımına göre Avşa Adası’nda yaklaık 2.000 kişi yaşamaktadır. Yazın ise bu sayı turizm sezonu ile 90.000 – 100.000 insanı bulmaktadır. Eğlence ve dinlenme imkanları bakımından oldukça zengin olan Avşa Ada’sına İstanbul’dan deniz otobüsü ve Erdek ve Tekirdağ’dan feribotlarla tarifeli seferler yapılmaktadır.

Avşa’da yapabileceğiniz aktiviteler

  • Adanın çevresi neredeyse tamamen plajdır. Denize girilebilecek en temiz yerlerden biri olan Avşa Adası’nda çok sayıda otel, motel ve pansiyon bulunmaktadır.
  • Avşa Adası yerli yapım şarapları ile meşhurdur. Adada pek çok üzüm bağı bulunmaktadır. Ada karası üzümlerinden yapılan şaraplar da gelen turistler tarafından ilgi görmektedir. Şarap almadan sakın dönmeyin! Aynı zamanda zeytinciliğin de yaygın olduğu adadan doğal zeytin yağı da alabilirsiniz.
  • Gece hayatının oldukça renkli olduğu Avşa Adası’nda çok sayıda bar, disko ve canlı müzik yapan kafeler mevcuttur.
  • Gezi motorları ada köylerine ve koylarına turlar düzenlemektedir. Dileyen misafirler bu turlara katılarak adayı keşfetme fırsatını değerlendirebilirler.
  • Adada bulunan Aziz Georgios (Aya Yorgi) Manastırı Kütüphanesi el yazmaları ile ünlüdür. Adada görülebilecek yerlerin arasında Yiğitler Kalesi ve Şahin Tepesi de sayılabilmektedir.

Avşa Adası’nın çevresinde bulunan koylar

Adaya gittiğinizde çevredeki koyları da motorlarla ziyaret edebilirsiniz. Bu koylar arasında Çınar Koyu, Değirmen Koyu, Kumtur Koyu, Manastır Koyu ve Altınkum Koyu yer almaktadır.

Gezgin’in Notu

Avşa’nın denizi ve plajı, Bodrum ve Çeşme ile kıyaslanamayacak kadar güzel ve temizdir. Özellikle dalgalı denizleri sevmeyenler, Avşa Adası’nın sakin denizine bayılabilirler. Plajı ise çoğu yerinde gerçek kumdur. Çakıl veya benzeri rahatsız edici tarzda plaj bulmak çok zordur. Özellikle Altınkum Plajı Türkiye’nin sayılı plajlarından birisi olabilir.

Temiz bir deniz, güzel bir plaj, aktif bir gece hayatı, araba gürültüsünden ve şehir hayatından uzak bir tatil ve güvenilir konaklama istiyorsanız, Avşa Adası’nı tercih etmelisiniz.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*